Dużo czasu potrzeba było na zdobycie tej historii. Opowieść dawnego mieszkańca tej miejscowości. Osoba ta to Siegfried Wein, który urodził się w 1936 roku w Czernej i swoje dzieciństwo, aż do roku 1945 spędził w tej miejscowości, kiedy to został zmuszony wraz z całą rodziną do opuszczenia rodzinnego domu. Obecnie mieszka w Berlinie, posiada dwójkę dzieci oraz jest przewodnikiem po stolicy Niemiec. Czasami sentymentalnie odwiedza rejony Czernej oraz Głogowa. Zapraszam do przeczytania całej historii!
Przeczytaj historię Siegfried Wein po polsku, klikając tutaj.
If you would like to read this story in English, please click here.
Autor historii włada językiem niemieckim, jednak jego syn Robert przetłumaczył ją na język angielski i z tego języka przetłumaczyłem na język polski. Obie wersje są zamieszczone do przeczytania (niestety obecnie brak niemieckiego tłumaczenia).
Niedługo zostanie również zamieszczona historia powojennego mieszkańca Czernej, Jana Wieżel. Jednocześnie zachęcam do przesyłania swoich opowieści lub namówienia najstarszych znajomych do spisania swoich historii związanych z Czerną. Jeżeli ktoś jest w posiadaniu podobnego tekstu, proszę o kontakt: orzelczerna(at)gmail.com. Nie dajmy umrzeć historii! ;)
Jeżeli ktoś jest w stanie ustalić dokładną lokalizację nieistniejącego obecnie pomnika widocznego m.in. na pocztówce obok (na środku pocztówki), to proszę o kontakt: orzelczerna(at)gmail.com
Komentarze
Tak, to jest ta miejscowość Czerna, potwierdziłem, że kiedyś kolonie urządzały tu wspomniane Zakłady.
Zachęcam do odwiedzenia zamku w Czernej (a właściwie pałacu), gdyż za sprawą nowej właścicielki przeżywa on swoją drugą młodość.
Kontakt w sprawie zwiedzania pałacu:
http://zamekczerna.pl/kontakt/
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.